Cansu Dinç

1991 ‘de Amasya’da doğdu. 2016 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Dört yıllık mimarlık deneyimi sonrası, 2019 yılında farklı proje ve işbirlikleri ile sanat ve illüstrasyon pratiği üzerinden üretim yapmaya başladı.

Aralarında İtalya’da düzenlenen Harbour for Culture yarışmasının da olduğu ulusal ve uluslararası birçok yarışmadan ödüller kazanmış, çeşitli workshoplarda yürütücülük yapmış, illüstrasyonları dijital ve basılı çeşitli mecralarda yayınlanmıştır.

Üretimlerinde farklı perspektiflerde mekanla oyunlar oynamayı, karakterlerini tasarlarken bir çocuk gibi düşünmeyi ve eskiz aşamasını sahnelerin içerisine saklamayı çok seviyor. İlk kişisel sergisi “connected(!)cities” başlığı altında, ekim 2019 Ankara, Deppo29’da açıldı. Ocak 2022’de İstanbul’da, Sekiz Artı Bir Galeri’de izleyici ile buluşan ‘’Şu Anda Buradasınız’’ isimli ikinci kişisel sergisinde ise kent içinde kişinin kendine yer edinme çabasını, bulunduğu yer ve mekânla kurduğu ilişki biçimlerini konu edindi.

Sanatın farklı temsilleriyle iletişim halinde olmanın tüm çalışmalarını etkilediğini düşünüyor. Çocuklar en büyük ilham kaynaklarından! Bu yüzden İstanbul’daki atölyesinde bir yandan çocuk kitabı resimlerken, bir yandan çeşitli markalarla işbirliği yapıyor. Mekan üzerine serbest çalışmalarına devam ediyor, çeşitli sergilerde yer alıyor; nihayetinde sürekli üretiyor ve bol bol hayal kuruyor.